„Az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) novemberi előrejelzése alapján a szigorúbb monetáris politika és a magasabb reálkamatok (kamatok és infláció különbsége), a tartósan magas energiaárak, a háztartások gyenge reáljövedelem-növekedése és a csökkenő bizalom várhatóan mind visszafogják a gazdaság teljesítményét 2023-ban” – olvasható az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány összefoglalójában.
Kifejtették, hogy az Egyesült Államok és Európa meredeken lassul, a főbb ázsiai feltörekvő piacgazdaságok 2023-ban várhatóan a globális GDP-bővülés jelentősebb részét, a növekmény közel háromnegyedét termelik.
Azzal számolnak, hogy az európai növekedés megtorpanása Magyarország gazdasági teljesítményére rányomhatja a bélyegét, ez 2023-ban 1,5 százalékos bővülést jelenthet.
Az inflációs nyomás is magas maradhat, „nagyrészt az ukrajnai háborúhoz kapcsolódó jelenségek miatt, ami együtt jár az energia-, az élelmiszer- és a nyersanyagárak emelkedésével. Az energia drágulása tovább gyűrűzik az áruk és szolgáltatások széles körére.” Ugyanakkor megjegyezték azt is, hogy a szigorúbb monetáris politika és a lassuló növekedés hozzájárul az infláció végső mérsékléséhez.