Az egyes országok szerepe meglehetősen eltérő abban, hogy mennyivel járulnak hozzá a világ gazdasági összetermékéhez (GDP). Ez egyrészt természetes, hisz van milliárdos és tízezres lakosságú ország, ugyanakkor a gazdasági fejlettség eltérése nagyot tud módosítani a súlyokon.
Lassan 20 éve tippeljük, hogy mikor lesz Kína a világ legnagyobb gazdasága, megelőzve az időtlen idők óta élen álló Amerikai Egyesült Államokat. Most épp úgy tűnik, hogy a távolba veszik az időpont, mivel a kínai növekedés lelassult, a világ gyára szerepre akadnak más, most még jóval kisebb munkabérű szereplők is. Márpedig komoly feladatról van szó: a most 101,6 ezermilliárd dolláros világgazdaságból 25 ezermilliárdot hasít ki az USA, míg Kína 18 ezermilliárdnál tart az IMF adatai szerint.
Ez a két gazdaság messze nagyobb minden másiknál, hisz a harmadik helyen lévő Japán „csak” 4,3 ezermilliárdot produkál, a negyedik Németország kereken 4 ezermilliárdot, az ötödik India pedig, miközben lakosságszámban épp előzni készül Kínát, 3,5 milliárdot. Így az első öt gazdaság ki is adja a világ GDP-jének felét.