Hatvan éve nem látott statisztika jelent meg: csökkent Kína lakossága. Ez önmagában is épp elég nagy gond, ám az adat éppen akkor jelent meg, amikor a kínai gazdaságnak mindennél jobban szüksége lenne minél több fiatalra.
850 ezerrel csökkent az ázsiai ország lakossága 2022-ben, miután 9,56 millió gyermek születése mellett, 10,62 millióan haltak meg. Így jelenleg 1,411 milliárd lakosa van a Föld –jelenleg még – legnépesebb országának.
- 1961 óta ez az első eset, hogy csökkent a lakosságszám,
- az ezer főre vetített 6,77 születés a Kínai Kommunista Párt 1949-es megalakulása óta a legalacsonyabb érték.
Mindezt úgy, hogy 1979-ben vezették be azt a családjogi törvényt, miszerint minden családnak csak egy gyereke lehet. Bár ezt a szigorú szabályozást később puhították, és bizonyos esetekben (falvakban élők, etnikai kisebbségekhez tartozók, mindkét szülő egyke) engedélyezték a második gyermek születését, végül csak 2015-ben törölték el teljes mértékben a szabályozást. Ekkortól már lehetett egy testvér is a családban, majd 2021-ben már a három gyereket is engedélyezték – sőt, ekkor már további ösztönzőket is elfogadtak, például a szülési szabadságot növelték, illetve különböző adókedvezményeket is kaptak a családok.
FORRÁS: https://hvg.hu/gazdasag/20230117_kina_szuletesszam_gazdasag_koronavirus