A Társasházak és Társasházkezelők Országos Egyesületének elnöke több jót remél a módosítástól.
Futótűzként kezdett terjedni Facebookon az a hír, amely szerint egy 2023. július 1-én hatályba lépő törvénymódosítás értelmében 4,5 millió társasházi lakástulajdonos lakása közös tulajdonná válik. Az ezrek által megosztott bejegyzés szerint a törvény a társasházakat kötelezni fogja arra, hogy jogi személlyé alakuljanak, ami „azzal fog járni, hogy a lakók (ebbe mindenki beletartozik, aki saját tulajdonú lakásban él) alapításkor beadják a lakásukat a társasházi vagyonba (éppen úgy, mint kft.-alapításkor beteszed a törzstőkét a saját megtakarított vagyonodból). Ennek az a következménye, hogy onnantól kezdve a lakás nem a te tulajdonod lesz, hanem a társasházé, így te csak használati joggal fogsz rendelkezni!”
A Világgazdaság az ügyben a Társasházak és Társasházkezelők Országos Egyesületének alapító elnökéhez, a jogi végzettségű Bék Ágneshez fordult, aki azt mondta nekik, hogy valóban változik a társasházak nyilvántartásba vétele, amelyet eddig kizárólag az Ingatlannyilvántartás végzett, de ez az előírás inkább jó, mint rossz, konkrétan a társasházi lakástulajdonosokra semmilyen káros következménye nem lesz, az ingatlan-nyilvántartást nem érinti a törvénymódosítás.
A szakértő a lap szerint sietett leszögezni, hogy a módosuló törvény valójában összevonja a cégeljárásról és a jogi személyek nyilvántartásáról szóló jogszabályokat, és egységesen fogja kezelni a gazdasági társaságok, civil szervezetek, ügyvédi irodák és többek között a társasházak nyilvántartásba vételével kapcsolatos eljárást.
A módosítás eredménye lesz például az is, hogy bárki számára elérhető információvá válik, hogy ki képviseli a társasházat, vagyis ki a társasház kezelője vagy a közös képviselője, miután a társasházak bekerülnek a jogi személyek nyilvántartási rendszerébe.