Ez a tömörülés lehet a valódi alternatíva a Nyugattal szemben; A Nyugat megdöntésére törnek; Ennyit az eddigi világrendről; A dollár ellen vonulnak a BRICS-országok – ha az ember (vagy esetleg az ember kevésbé éber ismerősei) a Fidesz-sajtón keresztül követi a világot, akkor az lehetett a benyomása, hogy kis bolygónk története súlyos fordulóponthoz érkezett a múlt hét végén, a BRICS, azaz Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika részleges csúcstalálkozóján.
A dél-afrikai csúcs nagy híre, hogy az egyébként formális szervezeti keretekkel nem is igazán bíró csoporthoz Argentína, Egyiptom, Etiópia, Irán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek is csatlakozott, ami az első bővítés 2010 óta. Mindezt pedig Vlagyimir Putyin orosz elnök a távolból, Hszi Csin-ping kínai pártfőtitkár-államfő részben a helyszínről a sátáni Amerika elleni globális osztályharc keretében próbálta értelmezni.
Ez egyfelől jelzi, hogy a világ bizonyos részein – az újabban külpolitikai elképzeléseiket illetően az 1970-es éveket idéző Fidesz-közeli szerkesztőségeken túl is – van politikai igény a „nyugati” nemzetközi rend alternatívája iránt. A „feltörekvő” nem nyugati országok vezetői a jelek szerint úgy érzik, hogy egyre kevésbé kell az Egyesült Államok és Európa ukázát követniük, és a világgazdaság mérsékelt átrendeződésének és Kína felemelkedésének árnyékában képesek lehetnek hatékonyan fellépni vélt és valós érdekeikért a nemzetközi porondon.
Mint a fenti országlista mutatja, az igényt megfogalmazók jelenleg elég mérsékelt vonzerővel bírnak, és az újonnan csatlakozó országok enyhén szólva nem a világgazdaság üstökösei. Emellett a tagok közti érdekharmónia és bajtársiasság mértékével kapcsolatban is erős kételyek merülhetnek fel az emberben: Kína és India vagy Szaúd-Arábia és Irán között legalább annyi a potenciális konfliktusforrás, mint a közös érdek.