Bár az agyi tevékenységek lefordítása, majd írott szöveggé alakítása még a legtöbbek számára egy nagyon távoli sci-fi-álomnak tűnhet, ez már egyáltalán nincs így – az austini Texasi Egyetemen kifejlesztett új mesterséges intelligencia ugyanis képes volt erre. A modellt kizárólag noninvazív szkennelési módszereket alkalmazva be lehetett tanítani arra, hogy hosszabb időn keresztül dekódolja valakinek a gondolatait, ami elképesztő előrelépés a szakmában.
Hatalmas áttörést értek el az austini Texasi Egyetem kutatói, a csapatnak sikerült ugyanis kifejleszteni egy olyan mesterséges intelligenciát, amely kizárólag noninvazív szkennelési módszereket alkalmazva képes dekódolni és írott szöveggé alakítani egy ember gondolatait. Mint azt Alex Huth, a tanulmány társvezetője egy közleményben elmondta, ez azért hatalmas előrelépés, mert noninvazív módszerek esetében korábban csak egy-egy szót vagy egy nagyon rövid mondatot tudtak kinyerni.
Máshol is készülnek egyébként hasonló rendszerek, a Texasi Egyetem megoldása azonban abban különbözik a többitől, hogy a résztvevőknek nem kell műtéten átesniük ahhoz, hogy implantátumokat ültessenek be, amelyek figyelik az agyi tevékenységet, illetve így a használható szavak listája sem korlátozott.