A NATO egyik legmagasabb rangú parancsnoka lerántotta a leplet a katonai szövetség terveiről


A NATO most már a közvetlen konfliktusokra készül fel, nem pedig a határain túli válságkezelésre. A katonai szövetség egy új logika szerint kezdi meg a felkészülést a háborús fenyegetésekre, amelyek az igazgatás minden szintjénél átalakítást követelnek – mondta el Christopher Cavoli amerikai tábornok, az európai szövetségesek legfőbb parancsnoka (SACEUR) és az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának vezetője.

A NATO hidegháború óta legnagyobb katonai gyakorlata, a Steadfast Defender 2024 jelenleg is zajlik Európában és a környező tengereken. Christopher Cavoli tábornok, az európai szövetségesek legfőbb parancsnoka (SACEUR) és az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának vezetője szerint a gyakorlat nemcsak a transzatlanti kötelék demonstrációja, hanem a NATO számára is lehetőség a védelmi és elrettentési stratégia tesztelésére.

Cavoli az Atlantic Council Front Page című rendezvényén beszélt, ahol a NATO védelmi rendszerének modernizálására irányuló terveiről és a szövetséget fenyegető fokozódó fenyegetésekről beszélt. Kifejtette, hogy a katonai együttműködés 2020-as védelmi és elrettentési stratégiája a szövetség kollektív védelmének „nagyszabású modernizációjának” része, hogy választ adjon a mai biztonsági kihívásokra.

Megjegyezte, hogy a NATO-t korábban a határain kívüli válságkezelési feladatokra optimalizálták, de a helyzet megváltozott, amint azt Oroszország ukrajnai háborúja is mutatja.

Cavoli ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy az orosz-ukrán konfliktus bemutatta, hogy ma „vagy gyorsan és nagyot nyersz, vagy hosszú harcra készülhetsz fel”. Szerinte így már nehéz a klasszikus értelemben megnyerni egy háborút.

A tavalyi vilniusi NATO-csúcstalálkozón elfogadott új regionális védelmi tervek Cavoli szerint három fontos változást hoznak:

  1. Először is, új elvárásokat támasztanak a NATO haderőstruktúrájával szemben: az országok GDP-jének 2%-a, amelyet a hadseregre fordítanak, nem felső határ, hanem alsó határ.
  2. Másodszor, átruházzák az operatív döntéshozatali hatásköröket, a SACEUR-nak alapvető katonai hatáskörökre van szüksége.
  3. Harmadszor, megváltoztatják a parancsnoklási és ellenőrzési rendszereket, és a szövetség minden egyes parancsnokságának meghatározott földrajzi területeket kell megvédenie.



    Cavoli azt is megjegyezte, hogy a modernizációs erőfeszítések a védelmi ipar fellendítését igénylik, a szövetségesek és az ipari partnerek közötti fokozott együttműködéssel. Ez pedig az egyik legfontosabb stratégiai feladat a tervből a következő hónapokban, években.


    FORRÁS: https://www.portfolio.hu/global/20240519/a-nato-egyik-legmagasabb-rangu-parancsnoka-lerantotta-a-leplet-a-katonai-szovetseg-terveirol-686933
Yahuah Útja Egyesület 1% adó
Adószám: 19140094-1-03
Technikai szám: 2594
Yahuah Útja Egyesület 1% adó
Adószám: 19140094-1-03
Technikai szám: 2594

Az oldal fenntartása rengeteg munkával, illetve költségekkel jár. Amennyiben szeretnél nekünk segíteni az igazság terjesztésében, Töltsd ki az űrlapot, majd a megadott email címre elküldjük a szükséges adatokat az utaláshoz. Köszönjük!

Ezen weboldal megtekintéséhez el kell fogadnod Szabályzatunkat. Ezen kívül az infobubble.hu sütiket használ a weboldal működtetése, elemzése, használatának megkönnyítése és a releváns ajánlatok megjelenítése érdekében. Az oldal meglátogatásához el kell fogadnod ezen sütik használatát is. Erről bővebb tájékoztatást az Adatkezelés menüben olvashatsz.