A koncentrációs képességünk egyre hanyatlik, kutatások szerint már eljutottunk odáig, hogy egy teljes percig sem tudunk csak egyetlen dologra – például akár cikkolvasásra – figyelni. Az elkalandozó figyelem pedig nagyon sokára tér vissza az eredeti feladathoz.
„2004-ben azt mértük, hogy átlagosan 2 és fél percig tudunk koncentrálni egy képernyőn szereplő feladatra. Néhány évvel később a figyelem időtartama körülbelül 75 másodperc lett. Most ott tartunk, hogy az emberek átlagosan 47 másodpercig képesek figyelni egy adott feladatra” – mondja dr. Gloria Mark, a Kaliforniai Egyetem informatika professzora.
A koncentráció rövid időtartama ráadásul csak az egyik probléma, Mark megállapítása szerint, ha az ember figyelme elterelődik egy konkrét feladatról, körülbelül 25 percbe telik, amíg újra az adott feladatra koncentrál. Ha ez túlzásnak tűnik, a magyarázat rá a következő: a félbehagyott feladat után valami másra kezdünk figyelni, aztán azt megint megszakítja valami egyéb, és ismét. Így jön ki, hogy az eredeti feladathoz 25 perc múlva érkezünk vissza. És természetesen ez nem azt jelenti, hogy 25 percig nem csinálunk semmi hasznosat, csak nem azt, amibe eredetileg belekezdtünk.
Ha mindig elvonja a figyelmünket a közösségi média, akkor tiltsuk le a figyelmeztetéseket, tegyük az ikonokat egy jól eldugott mappába, hogy erőfeszítés legyen megnyitni őket, tudatosan hagyjuk a telefonunkat a másik szobában, vagy tegyük be a fiókba.
forrás: https://forbes.hu/a-jo-elet/koncentracio-47-masodperc-figyelem/